Jak kupić dopasowane buty narciarskie?
Dlaczego dobór właściwych butów i ich rozmiaru jest tak istotny?
Cześć, nazywamy się Tomasz Kurdziel i Michał Szypliński. Od ponad dwudziestu lat wydajemy Magazyn NTN Snow & More – kultowy poradnik i przewodnik po problemach związanych z narciarstwem alpejskim. Znamy się na rzeczy. Przy współpracy z firmą Decathlon i na podstawie kontaktów z naszymi czytelnikami i klientami, stworzyliśmy część pierwszą „Elementarza narciarza”. Pomoże on w dokonywaniu rozsądnych wyborów.
Dlaczego dobór właściwych butów i ich rozmiaru jest tak istotny?
Dlaczego, jakże prosta i powszechna metoda mierzenia do nosa lub do brody nie jest skuteczna?
Dlaczego gogle, a nie okulary. Przecież w okularkach można ładniej się opalić?
Dlaczego kaski stały się takie ważne?
Dlaczego odpowiednia bielizna techniczna ma fundamentalne znaczenie dla komfortu termicznego?
Dlaczego używamy ubrań na narty i snowboard wykonanych z membran?
Redaktor naczelny
NTN Snow & More
Redaktor naczelny, założyciel i pomysłodawca Magazynu NTN Snow & More. W dzieciństwie otarł się o WKN, przez wiele lat był członkiem AKN. Założył i przez wiele lat prezesował UIK Alpin na Uniwersytecie w Oslo. W latach 1985-1989 startował w zawodach FIS. Od 1997 roku pasjonat i promotor carvingu w Europie. Juror konkursu ISPO Award. Obecnie entuzjasta freeride’u, motocyklowego enduro, rowerowego DH i kitesurfingu.
Redaktor prowadzący
NTN Snow & More
Fotograf, autor artykułów, redaktor Magazynu NTN Snow & More, właściciel strony skifoto.pl, twórca podcastu Stacja Narciarska. Ścigał się na nartach w AZS Winter Cup, Akademickich Mistrzostwach Polski, FIS Carving Cup oraz zawodach FIS. Jego największym sukcesem sportowym jest zdobycie srebrnego medalu Akademickich Mistrzostw Polski FIS w slalomie w 2008 r. Obecnie dumny tata młodej narciarki Hani.
Kiedyś, nie tak znowu dawno temu, większość narciarzy posiadała jedną, uniwersalną parę desek, na których jeździło się wszystko. Trasy też były inne, a na śnieg czekało się z utęsknieniem już od połowy listopada. W końcu padał. Na stokach raz był puch, raz muldy, a jeszcze kiedy indziej lód lub firn. Ówczesne deski radziły sobie wszędzie, ale nigdzie idealnie. Później (to już całkiem niedawno) nadszedł czas specjalizacji nart przeznaczonych do konkretnych zadań: do sportu, do freeride, do jazdy na co dzień, do nauki, do zabawy itd. Doszło do tego, że większość firm produkuje kilkanaście różnych modeli desek. Liderzy rynku – kilkadziesiąt. Przeciętny narciarz, który wyjeżdża na narty raz, góra dwa w sezonie, nie jest w stanie połapać się w tym gąszczu. Do tego dochodzą również coraz bardziej wyszukane technologie, których używa się do produkcji butów, gogli, kasków, ubrań czy nawet bielizny. Naprawdę niewiele osób spoza branży jest w stanie się w tym wszystkim rozeznać. W konsekwencji okazjonalni narciarze dokonują przypadkowych oraz niestety często nietrafionych zakupów, co powoduje frustrację i może budzić niechęć do narciarstwa.
W naszej, już ponad dwudziestoletniej egzystencji na rynku prasowym, co roku do redakcji trafiało i trafia cała masa pytań dotyczących doboru odpowiedniego sprzętu, zwykle od narciarzy na średnim poziomie zaawansowania lub początkujących. Ileż razy w ciągu tych lat słyszeliśmy zdanie: „to wszystko jest dla mnie zbyt skomplikowane”, nie potrafimy zliczyć. Właśnie chęć uproszczenia i ułatwienia wyborów stała się podstawą do stworzenia „Elementarza narciarza”. Na początek – w tym sezonie – dzielimy się z Wami informacjami bazowymi, które ułatwią podejmowanie decyzji oraz umożliwią wybór właściwego rozmiaru – czy to butów, czy nart. W kolejnych latach planujemy kontynuować tematykę „Elementarza”, trochę bardziej zagłębiając się w niuanse i prezentując nowe technologie, które co roku pojawiają się na rynku.
„Elementarz narciarza” to cykl porad, który powstał w wyniku współpracy sieci sklepów sportowych Decathlon i redakcji „Magazynu NTN Snow & More”. Miłej lektury.