Piątkowy gigant panów, choć interesujący, nie był nawet w części tak ekscytujący, jak ten czwartkowy pań. Brak rodaków z szansami na dobry wynik oczywiście powodował pewien niedosyt wrażeń.
Przedstawiciele mojej przybranej ojczyzny też nie za bardzo błyszczeli. Zaraz na samym początku jadące z numerem jeden cudowne dziecko szwajcarskiego teamu w sposób tyleż gwałtowny, co niespodziewany opuściło trasę zawodów. Później ten sam los spotkał Gino Caviezela i Justina Murisiera. Błysnęli za to wreszcie Włosi w osobie Luki De Aliprandiniego, który dość niespodziewanie zajmował drugie miejsce po pierwszym przejeździe. Na czele klasyfikacji jednak zobaczyliśmy, co raczej zaskoczeniem nie było, Alexisa Pinturault. Francuz zjechał, jak po szynach, całkowicie niewzruszony bardzo trudnymi warunkami panującymi na trasie. Zajmujący dopiero 15. pozycję Henrik Kristoffersen powiedział w wywiadzie pomiędzy przejazdami, że piątkowy gigant był jak start w trzech różnych zawodach. W górnej części trasy był agresywnie trzymający lód, w środkowej śliski i gładki lód, a w dolnej śnieg utwardzony chemią, czyli tak zwane mydło.
W przejeździe drugim działo się sporo. 29. po pierwszym przejeździe Stefan Hadalin odpalił fenomenalną jazdę i w przejeździe życia ustanowił czas, którego nie pobił nikt do końca zawodów. Podobnie brawurowo zajechał Adam Žampa. Obaj nie mieli jednak szans na pozycje medalowe. Tradycyjnie bardzo szybki w drugim przejeździe był Filip Zubčić, ale błąd w górnej części trasy spowodował, że Chorwat uplasował się na nieszczęsnym miejscu czwartym. Na brązowy medal z drugim czasem drugiego przejazdu zjechał za to Marco Schwarz, który zadziwił już w kombinacji i jest jednym z najbardziej gorących typów na niedzielny slalom. Marco kilka lat temu typowany był, jako następca Marcela Hirschera. Później przyszła fatalna kontuzja z kombinacji w Bansku i Schwarz potrzebował sporo czasu, aby w końcu rozwinąć skrzydła w tym sezonie. Austriaccy szkoleniowcy twierdzą, że oprócz talentu Marco Schwarz chętnie i dużo pracuje zarówno nad techniką, jak i fizyczną stroną przygotowań i właśnie to zaprocentowało w tym sezonie. Doskonale, atakując z czwartej pozycji pojechał mistrz świata w gigancie równoległym Mathieu Faivre i musiał czekać… Jednak zarówno Alexander Schmidt (wypadł), jak i Luca De Aliprandini (0,68 sekundy straty i srebrny krążek) nie dali mu rady. Na starcie pozostał jedynie Alexis Pinturault, posiadający 0,58 sekundy przewagi nad kolegą z drużyny. Alexis przejechał jednak jedynie kilka bramek i wypadł z trasy… Co za rozczarowanie (dla zawodnika i fanów oczywiście)! Ta sytuacja dokładnie pokazała, po jakże cienkiej linii pomiędzy sukcesem i porażką cały czas poruszają się narciarze alpejscy. Nie było bowiem na tych mistrzostwach chyba bardziej murowanego kandydata do tytułu, a tu proszę… Na mecie Mathieu Faivre nie mógł uwierzyć w to, co się wydarzyło. Zupełnie niespodziewanie (choć zawodnikiem jest fantastycznym) wraca do domu z dwoma złotymi krążkami – brawo!
Nam do oglądania pozostały już tylko slalomy.