Co to jest podcast? Audycja radiowa na życzenie.
Podcast jest serią nagrań audio podzieloną na odcinki. Mówiąc wprost jest to audycja radiowa na życzenie. Pliki z poszczególnymi odcinkami można pobrać z internetu albo słuchać online w formie streamingu. Podcasty można też subskrybować, dzięki czemu nowe odcinki automatycznie trafiają do odbiorców. Audycji można słuchać na telefonach w specjalnych aplikacjach lub w dowolnym urządzeniu, potrafiącym odtworzyć pliki MP3.
Stacja Narciarska – pierwszy w Polsce podcast o narciarstwie
Skąd pomysł na podcast narciarski? Uwielbiam audycje radiowe. Takie, w których się mówi. Najlepiej na ciekawy temat. Dzisiejsze możliwości odbioru interesujących treści są ogromne. Czasami w ciągu dnia ciężko dotrzeć mi do wszystkiego, czym się interesuję. Dlatego wykorzystuję każdą chwilę, żeby nie zmarnować cennego czasu. Spacer z córeczką w wózku, dwie godziny w piwnicy podczas ostrzenia nart, jogging, jazda samochodem, sprzątanie mieszkania – to sytuacje, w których ciężko wpatrywać się w ekran smartfona. Za to wręcz wymarzone do słuchania. Śmierć radia, jako nienowoczesnego medium wieszczono już dawno. Nic z tego – magia radia działa, streaming muzyki przejął nieco odbiorców, jednak nadal wartościowe audycje mają rację bytu. Forma audio jest jedyną, którą możemy przyswajać przy wykonywaniu innej, niewymagającej intensywnej aktywności mózgu, czynności. Sam subskrybuję wiele podcastów i umilam sobie czas pogłębiając wiedzę. Stwierdziłem, że oprócz wysłuchiwania cennych porad z zakresu marketingu, prowadzenia biznesu, czy finansów (podcastów dominujących w Polsce) warto zaoferować audycję, która zainteresuje szerokie grono narciarzy.
O czym będą audycje?
Treści, jakie będą pojawiały się w Stacji Narciarskiej, są skierowane do wszystkich osób jeżdżących na nartach. Mam nadzieję, że ciekawe informacje znajdą tu zarówno amatorzy wyjeżdżający tylko w czasie ferii, jak i zawodnicy spędzający kilkadziesiąt lub kilkaset dni na śniegu. Startujemy z pierwszymi trzema odcinkami. Chciałem, by stanowiły przykład tego, czego możecie spodziewać się w przyszłości. Lwią część audycji stanowić będą rozmowy ze znamienitymi gośćmi. Nie zabraknie czołówki polskich alpejczyków, ekspertów wyspecjalizowanych w rozmaitych dziedzinach narciarskich i ciekawych ludzi związanych z naszym ulubionym sportem. Będą odcinki krótkie, które zdążycie wysłuchać w drodze do pracy, ale zakładam, że pojawią się również dwugodzinne rozmowy na wyjątkowo interesujące tematy. Podcast daje tę możliwość, że zawsze możesz wcisnąć przycisk „pauza” i kontynuować słuchanie za jakiś czas. Z niektórych odcinków zamieszczana będzie transkrypcja, czyli tekstowy zapis rozmowy. Dzięki temu będzie można szybko odnaleźć interesujący fragment nagrania.
Nowa audycja co dwa tygodnie – zawsze we wtorki
Stacja Narciarska będzie ukazywać się w sezonie zimowym (listopad-marzec) co dwa tygodnie – zawsze we wtorek rano. Dziś oddaję w Wasze ręce (a właściwie uszy) trzy odcinki, nad którymi pracowałem od początku roku. Mam nadzieję, że ta audycja zagości w Waszych domach, samochodach i telefonach. Liczę na to, że będzie Wam umilać czas spędzany w drodze do pracy, podczas treningów oraz długich podróży na narty. Zachęcam też do kontaktu i sugerowania tematów, na które chcielibyście poznać odpowiedzi. Będę ogromnie wdzięczny za udostępnianie informacji o Stacji Narciarskiej wszystkim znajomym, którzy jeżdżą na nartach. Tymczasem życzę miłych chwil podczas słuchania audycji i oczekiwania na kolejne odcinki!
Wszystkie odcinki podcastu Stacja Narciarska
Aplikacje mobilne do podcastów
Popularne aplikacje mobilne do słuchania podcastów na system Android to: Google Podcasts, Pocket Casts, Podcast Addict, Podcast Republic i Podcast Go. System iOS ma fabrycznie wbudowaną aplikację Podcasty, poza tym w AppStore dostępne są m.in. The Podcast App i Overcast.
Gdzie jeszcze znaleźć podcast Stacja Narciarska?
- Jako plik MP3, który możesz wgrać do dowolnego urządzenia (link do pobrania znajdzie się zawsze na górze strony poświęconej odcinkowi),
- na naszej stronie, korzystając z wbudowanego odtwarzacza – lista wszystkich podcastów,
- w Google Podcasts – dla użytkowników urządzeń z Androidem,
- w Apple Podcasts – dla użytkowników iPhone’ów i iPadów,
- w serwisie Spotify,
- w serwisie Stitcher – pobierz aplikację Stitcher dla Androida i innych modeli telefonów,
- w serwisie TuneIn oraz w aplikacjach TuneIn na Androida i iOS,
- poprzez specjalny RSS.